Hybrid vs. Plug-in Hybrid

predná maska auta s označením hybrid

6 minút čítania


V súčasnej dobe, keď zvyšovanie environmentálnej osvety a udržateľnosti prevyšuje automobilový priemysel, elektrické a hybridné vozidlá získavajú na popularite. Zatiaľ čo tradičné spaľovacie motory stále dominujú na trhu, stále viac ľudí sa obracia k hybridným a plug-in hybridným vozidlám, aby zredukovali emisie a spotrebu paliva. V tomto článku sa pozrieme na hlavné rozdiely medzi hybridnými a plug-in hybridnými vozidlami a zhodnotíme ich výhody a nevýhody.


Hybrid

V prvom rade si povieme, aké hlavné charakteristiky má Hybridné vozidlo. Takýto typ pohonu kombinuje spaľovací motor s elektromotorom a batériou. Tieto autá môžu byť známe aj ako HEV (Hybrid Electric Vehicle). Hlavným cieľom hybridných vozidiel je zlepšiť účinnosť palivového systému, znižovať emisie a spravidla asistuje spaľovaciemu motoru pri nízkych rýchlostiach. Pri vyšších rýchlostiach alebo pri jazde na dlhšie vzdialenosti sa obvykle zapne spaľovací motor. Naopak pri brzdení sa obnovuje časť elektrickej energie, ktorá je následne použitá pri menej dynamickom štýle jazdy, kedy riadiaca jednotka motora prepína medzi týmito dvoma agregátmi podľa potreby. 

Výhody hybridných vozidiel:

  • Nižšia spotreba paliva a emisie CO2 v porovnaní s konvenčnými spaľovacími vozidlami,
  • regeneratívne brzdenie, ktoré obnovuje časť energie pri brzdení a ukladá ju do batérie,
  • nižšie náklady na palivo a vyššia energetická účinnosť v mestskej premávke s častým zastavovaním a rozbiehaním.

Nevýhody hybridných vozidiel:

  • Nízky dojazd čisto na elektrickú energiu a nižšia kapacita batérie v porovnaní s plug-in hybridnými vozidlami,
  • pri dlhších cestách a vyšších rýchlostiach sa môže prejaviť aj vyššia spotreba paliva, pretože spaľovací motor musí so sebou „ťahať“ aj batériu a elektromotor navyše. 

Plug-in Hybrid

Plug-in hybridné vozidlá (PHEV) sú tiež hybridné vozidlá, ale s väčším dôrazom na elektrický pohon. Okrem spaľovacieho motora majú PHEV väčšiu kapacitu batérie, ktorú je možné dobíjať napríklad brzdením ale aj z elektrickej siete na nabíjacích staniciach či doma v garáži z vlastnej elektrickej siete. Tieto vozidlá majú obvykle vyšší dojazd čisto na elektrickú energiu než štandardné hybridy a môžu byť používané na kratšie vzdialenosti čisto na elektrický pohon, spravidla je to okolo 60 km. 

Výhody plug-in hybridných vozidiel:

  • Väčší elektrický dosah, čo umožňuje častejšie jazdiť na elektrický pohon,
  • menej emisií CO2 a nižšia spotreba paliva v porovnaní s hybridnými a konvenčnými vozidlami,
  • možnosť dobíjania z elektrickej siete, čo zvyšuje ekonomickú výhodnosť a environmentálnu udržateľnosť.

Nevýhody plug-in hybridných vozidiel:

  • Vyššia cena oproti hybridným vozidlám alebo s čisto spaľovacím motorom kvôli drahšej technológii, batérii a elektromotoru,
  • väčšia hmotnosť kvôli väčšej batérii, čo môže ovplyvniť jazdné vlastnosti vozidla a v niektorých prípadoch aj veľkosť batožinového priestoru auta.

Hybridné a plug-in hybridné vozidlá predstavujú určite veľký a zásadný krok smerom k ekologickejšej budúcnosti automobilového priemyslu. Zatiaľ čo hybridné vozidlá sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú zvýšenú účinnosť paliva a obmedzenie emisií, plug-in hybridy sa hodia pre tých, ktorí chcú využívať viac elektrického pohonu a jazdiť na elektrický pohon na kratšie vzdialenosti. Výber medzi hybridom a plug-in hybridom závisí od individuálnych preferencií a potrieb každého vodiča. S postupom technológií a zlepšujúcou sa infraštruktúrou pre elektromobily sa očakáva ďalší nárast popularity hybridných a plug-in hybridných vozidiel v najbližších rokoch. 

Všetky články

Margita Šipošová
Margita Šipošová
Spokojná kupujem auta pre rodinu tešia sa
Jitka Czupilova
Jitka Czupilova
Na predaj auta som oslovila firmu Promotor Stupava. Rýchlo zareagovali na môj podnet. Predaj auta prebehol rýchlo a hladko. Komunikácia a prístup zamestnancov je na vysokej profesionálnej úrovni.Vrele odporúčam.
Tomáš Vorobeľ
Tomáš Vorobeľ
Top vrelo všetkým odporúčam veľmi ľudský a profesionálny prístup 👍👍👍
Ivan Cingel
Ivan Cingel
Rýchla a profi služba dovozu zo zahraničia! Dovoz auta na firmu prebehol na 100%. A najviac ma prekvapilo, keď mi po 2 rokoch objavili chybu v TP (sekli sa na úrade), kvôli ktorej som nedostal TK/EK… Kontaktoval som i-auto a všetko za mňa vyriešili! Top servis aj po samotnom dovoze. Odporúčam! :)
Jakub Klebercz
Jakub Klebercz
Z pohľadu zákazníka veľká spokojnosť. Mal som tú možnosť komunikovať priamo aj s majiteľom spoločnosti a prístup bol skutočne na úrovni. Veľmi ústretový team ľudí, môžem len odporúčať 👌.
Radoslav Bruder
Radoslav Bruder
Martin Hruby
Martin Hruby
2x som cez nich riešil vozidlo, 2x to bolo tip-top! Odporúčam!👍
Martin Koval
Martin Koval
Ondrej Artim
Ondrej Artim
Ján Draškovič
Ján Draškovič
OD firmy i-auto je to už druhý automobil ktorý som si od nich dal priviezť a zasa všetko zvládnuté rýchlo a na jednotku. Oba autá sú ako nové bez akýchkoľvek poškodení. Veľmi pekne Vám ďakujem a ODPORÚČAM